Bavorské zámky - Nemecko

Bavorské zámky

Nemecko

Poznávame Európa katalóg,Bavorské zámky

Počet termínov:

2 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava:

Raňajky

Doprava:

autobus -

Počasie:Popis

Rakúske jazero Wolfangsee a Salzburg, mesto Mozarta, bavorské more – jazero Chiemsee s možnosťou návštevy zámku Ľudovíta II. Hereenchiemsee, hlavné mesto Bavorska Mníchov s prehliadkou a už sme pri hlavnom cieli cesty – u ďalších 2 zámkov Ľudovíta II. – Hohenschwangau a romantického Neuschwanstein. Pri návrate prehliadka romantického zámku Linderhof inšpirovaného francúzskou architektúrou.

Úvod

4-dňový autokarový zájazd.

Ubytovanie

3x v hoteli/penzióne 2*/3* .

Stravovanie

3x raňajky.

Doprava

Autokar.

Cena zahŕňa

Dopravu luxusným autokarom, 3x ubytovanie s raňajkami v hoteli/penzióne 2*/3*, miestneho sprievodcu v Salzburgu, sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Vstupy, cestovné poistenie. 

Povinné doplatky


Ostatné doplatky

Za 1/1 izbu 98 EUR, za 3 večere 66 EUR, za miesto v prednej polovici autokaru 7 EUR.

Upozornenie
Zmena programu vyhradená.
1. deň

Odchod zo Slovenska v ranných hodinách (z Bratislavy o 7:00 h), tranzit cez Rakúsko, zastávka pri jazere Salzburskej soľnej komory Wolfgangsee v údolí lemovanom vrchmi, pokračovanie do Salzburgu (prehliadka rodného mesta W. A. Mozarta s miestnym sprievodcom, individuálne voľno), odchod na ubytovanie v okolí Salzburgu, fakultatívne večera. 

2. deň

Raňajky, odchod k jazeru Chiemsee, ktoré je pre svoju veľkosť nazývané Bavorské more (možnosť lodného výletu k Panskému ostrovu a návštevy zámku Herrenchiemsee, ktorý nechal postaviť Ľudovít II. a mal byť vernou kópiou francúzskeho Versailles), pokračovanie do „hlavného mesta Bavorska“ Mníchova, ktoré je zároveň tretie najväčšie mesto v Nemecku. (Pešia prehliadka hlavných pamätihodností a zaujímavostí mesta, individuálne voľno), ubytovanie v okolí, fakultatívne večera. 

3. deň

Raňajky, prehliadka ďalších dvoch zámkov Ľudovíta II. – Hohenschwangau (kde prežil svoje detstvo a časť mladosti) a následne najkrajšieho a najnavštevovanejšieho hradu v Nemecku – rozprávkového Neuschwansteinu. Návrat na ubytovanie, fakultatívne večera. 

4. deň

Raňajky, odchod na prehliadku romantického zámku Linderhof, obklopeného krásnou záhradou. Linderhof bol postavený Ľudovítom II. ako kráľovská vila, pri jeho stavbe sa tvorcovia inšpirovali francúzskou architektúrou. Po prehliadke odchod na Slovensko, návrat vo večerných hodinách (o cca 22:00 hod.). 

 

Termin

2.6.- 5.6.2018 

Miesto_a_cas_nastupu

Bratislava, Trnavské mýto (parkovisko pred Istropolis-om) o 07:00 hod.

 

Zraz účastníkov 15 minút pred odchodom!

 

 

Sprievodca

MARCEL ŠMÁTRALA  (ZÁSTUPCA CK POČAS CELEJ DĹŽKY ZÁJAZDU)

 

 

Doprava

Dopravu zabezpečuje spoločnosť Satur Transport..

 

Niekoľko dobrých rád na cestu autobusom:

•       prosíme Vás, aby ste sa k autobusu dostavili vo vlastnom záujme s časovým predstihom min. 15 minút pred jeho odchodom;

•       pred cestou sa vyhnite ťažko stráviteľným jedlám;

•       pri náhlej nevoľnosti počas jazdy požiadajte prosím sprievodcu, resp. vodičov o zastavenie;

•       veľmi vhodným doplnkom batožiny je cestovná poduška, pohodlné oblečenie by malo byť samozrejmosťou;

•       za stratu príručnej batožiny, ktorú máte v autobuse pri sebe, si zodpovedáte sami;

•       počas tranzitu sa realizujú zdravotné prestávky cca každé 3,5 - 4 hodiny;

 

Orientačné ceny nápojov v autobuse:

teplé nápoje (káva alebo čaj)                          1 EUR         

nealkoholické nápoje a pivo (0,33 l)                1 až 1,5 EUR

 

Ubytovanie_a_stravovanie

2.6.- 3.6.2018

Gasthof zur Post Frankenmark, Hauptstrasse 100, A-4890 Frankenmarkt

Tel. +43 (0)7684 6271 0

Stravovanie: raňajky formou bufetu

 

Mesto Frankenmarkt požaduje od klientov platenie tzv. pobytovej taxy (turistickej dane).  Táto taxa musí byť vždy uhradená priamo na mieste (v hoteli) a preto ju nemožno zahrnúť do ceny zájazdu.  Výška pobytovej taxy je 0,50 EUR za dospelú osobu na noc.

 

3.6.- 5.6.2018

Ibis Munchen Nord, Ungerer Str. 139, 80805 Mníchov

Tel. +49

Stravovanie: raňajky formou bufetu

 

 

 

Program_zajazdu

1. DEŇ: Odchod zo Slovenska v ranných hodinách (z Bratislavy o 07:00 hod.), tranzit cez Rakúsko, zastávka pri jazere Salzburskej soľnej komory Wolfgangsee v údolí lemovanom vrchmi, pokračovanie do Salzburgu (prehliadka rodného mesta W. A. Mozarta s miestnym sprievodcom, individuálne voľno), odchod na ubytovanie v okolí Salzburgu. Fakultatívne večera.

2. DEŇ: Raňajky, odchod k jazeru Chiemsee, ktoré je pre svoju veľkosť nazývané Bavorské more (možnosť lodného výletu k Panskému ostrovu a návštevy zámku Herrenchiemsee, ktorý nechal postaviť barokový kráľ Ľudovít II. a mal byť vernou kópiou francúzskeho Versailles), pokračovanie do „hlavného mesta Bavorska“ Mníchova, ktoré je zároveň tretie najväčšie mesto v Nemecku. (pešia a autobusová prehliadka hlavných pamätihodností a zaujímavostí mesta, individuálne voľno), ubytovanie v okolí, fakultatívne večera.

3. DEŇ: Raňajky, prehliadka ďalších dvoch zámkov Ľudovíta II. – Hohenschwangau (kde prežil svoje detstvo a časť mladosti) a následne najkrajšieho a najnavštevovanejšieho hradu v Nemecku – rozprávkového Neuschwansteinu. Návrat na ubytovanie, fakultatívne večera.

4. DEŇ: Raňajky, odchod na prehliadku romantického zámku Linderhof, obklopeného krásnou záhradou (Linderhof bol postavený Ľudovítom II. ako kráľovská vila, pri jeho stavbe sa tvorcovia inšpirovali francúzskou architektúrou). Po prehliadke odchod na Slovensko, návrat vo večerných hodinách (do Bratislavy o cca. 22:00 hod.).

 

Zmena programu vyhradená.

 

Orientacne_ceny_vstupov

Herrenchiemsee zámok:  10,00 EUR

Hohenschwangau + Neuschwanstein:  28,00  EUR vrátane rezervačného poplatku

Linderhof zámok:  9,00 EUR vrátane rezervačného poplatku

Loď k zámku Herrenchiemsee: 9,00 EUR

 

Je nám ľúto, ak niektoré historické objekty a múzeá sú v deň Vašej prehliadky z nejakého dôvodu zatvorené.

 

Upozornenie:

Vstupné do objektov nie je zahrnuté v cene zájazdu.

 

Doporucenia_a_upozornenia

•       na zájazd sa vzťahujú ”Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Travel, a.s.”, uverejnené v ponukovom katalógu;

•       v autobuse je prísny zákaz konzumácie alkoholu

•       v prípade nevhodného správania účastníka zájazdu je sprievodca oprávnený takéhoto účastníka vylúčiť zo zájazdu

•       škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste;

•       každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady;

•       nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení; pokiaľ ste si toto poistenie u nás objednali a zaplatili

•       za služby nečerpané vinou zákazníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu.

 

 

Vseobecne_informacie_o_krajine

ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA KRAJINY

 

Oficiálny názov:       Nemecká spolková republika       

Štátne zriadenie:       parlamentná demokracia

Rozloha:              357 122 km2

Počet obyvateľov:           81 843 743 (údaj z roku 2012)

Hlavné mesto:              Berlín

Jazyk:nemecký

Náboženstvo: rímskokatolíci 26,2%, evanjelici 25,8%, ateisti 23%, moslimova 3,4%, židia 0,1%

Mena:       EURO

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE PRED CESTOU

 

ČASOVÉ PÁSMO

SEČ

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Nemecko leží v zóne, ktorej západnú časť ovplyvňuje umiernené chladné prúdenie od Atlantického oceánu a kontinentálna klíma na východe. Výrazný pokles teploty je zriedkavý. V zime dosahuje priemerná teplota +1,5 až – 6 °C, v lete sa priemerná teplota pohybuje od +18 °C v nížinách do +20 °C v chránených údoliach na juhu krajiny.

Výnimku tvorí horná časť povodia Rýna s veľmi miernou klímou, Horné Bavorsko s pravidelne sa vyskytujúcim teplým alpským južným vetrom a pohorie Harz v strede krajiny, ktoré so studenými vetrami, chladnými letami a zimami bohatými na sneh, tvorí osobitnú klimatickú zónu.

 

 

CESTOVNÉ DOKLADY

Pri turistických cestách do Nemecka do 90 dní postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz/idenity card.

Platný cestovný doklad je potrebné mať neustále pri sebe, nakoľko nemecká polícia má právo požiadať kohokoľvek a kedykoľvek, aby preukázal svoju totožnosť. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) sa počnúc dňom 26.6.2012 všetky cestovné doklady vydávajú ako individuálne cestovné doklady. Z uvedeného vyplýva, že od tohoto dňa sa už nevykonávajú zápisy detí do 5. rokov veku do cestovného dokladu rodiča a deti do 5. rokov musia mať pri vstupe do krajiny vlastný cestovný doklad.  Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča musí sa preukázať vlastným platným cestovným pasom a písomným povolením rodičov, vyhotoveným v nemeckom jazyku, pričom pravosť podpisu rodičov na povolení musí byť overená notárom. Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča na občiansky preukaz, malo by mať rovnako k dispozícii písomné povolenie rodičov, ktorých pravosť podpisu na povolení musí byť overená notárom. V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže veľvyslanectvo SR v Berlíne vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný je aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.  Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali v takejto situácii urobiť, je ohlásenie straty, resp. odcudzenia dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získanie potvrdenia o tejto skutočnosti. Môžete tiež požiadať políciu o umožnenie telefonického rozhovoru s veľvyslanectvom SR, ktoré vás bude informovať ako ďalej postupovať.  K žiadosti o vydanie cestovného preukazu, ktorú občan vypĺňa na veľvyslanectve, je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok. Od úhrady správneho poplatku je možné po zvážení všetkých okolností, v ktorých sa občan ocitol, upustiť.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne

Hildebrandstraße 25

10785 Berlin

Tel.: 00493088926201

Mobil: 0049 171 746 55 25 (pohotovostný mobil/Emergency call)

E-mail: emb.berlin@mzv.sk

Web: www.mzv.sk/berlin

 

BEZPEČNOSŤ

Počas pobytu v NSR sa návštevníkom odporúča dodržiavať obvyklé bezpečnostné zásady s cieľom vyhnúť sa krádeži, prepadu a pod. Obzvlášť si treba dávať pozor v nočných hodinách na zastávkach metra (U-Bahn), železničných staniciach a letiskách väčších miest. Cenné veci netreba nechávať bez dozoru.

 

ZDRAVIE

V NSR je dobre vybudovaná sieť zdravotníckych zariadení, preto lekárske ošetrenie je možné obdržať kdekoľvek. Nie sú tu oblasti zvýšeného rizika nákazlivých chorôb. Stačí dodržiavať bežné hygienické zásady. Nie je predpísané žiadne predbežné očkovanie. Pri cestách do členských krajín EÚ a teda aj NSR je od 01.01.2006 potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.

 

STRAVOVANIE

Hlavným jedlom v Nemecku je obed, okolo siedmej večer Nemci zvyčajne konzumujú ľahký snack. Raňajky servírované v domácnostiach a hoteloch zvyčajne zahŕňajú varené vajcia, krajce chleba s džemom, med a tenké plátky syra. Turisti v baroch rýchleho občerstvenia, mäsiarstve, v pekárni alebo kaviarni si môžu kúpiť grilované alebo varené párky (WURST) s chrumkavým krajcom chleba alebo zemiakovým šalátom (stojí približne 3 Euro, v závislosti od stravovacieho zariadenia). Na upokojenie „žalúdka“ sú výborné i krajce chleba plnené všetkými druhmi párkov, teplým mäsom (LEBERKÄSE), v octe nakladané slede, uhorky a plátky z cibule alebo syra. Ťažko sa odmieta tradičná jablková štrúdľa, rozmanitosť ovocia a miestne syrové špeciality. V Nemecku je úžasne široký výber chleba. Menu, ktoré si objednáte v bežných hostincoch (nad cenu E10), pozostáva z troch chodov: najobľúbenejším počiatočným chodom je polievka. Hlavný chod pozostáva zo zeleniny a/alebo šalátov, zemiakov, mäsa a omáčky. Tretí chod tvorí puding (BLANCMANGE), ovocie alebo zmrzlina.

V reštauráciách často servírujú pivo alebo víno. Zákazníci si zvyčajne popoludní rezervujú koláče a cukrovinky v miestnej KAFFEE UND KUCHEN, ktoré si zvyčajne berú domov. Servírovanie kávy v tzv. KAFFEE UND KUCHEN nenájdete len v mestách a dedinách, ale i v blízkosti obľúbených turistických miest. V celej západnej časti krajiny sa vyskytuje množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú medzinárodnú kuchyňu (čínska, grécka, turecká a iné). Obsluha je štandardná – čašníkmi a čašníčkami. K dispozícii sú i somoobslužné reštaurácie. V pekárňach a mliekarňach si kúpite len ľahké pokrmy. Miestne špeciality zahŕňajú enormný rozsah výberu.

Nápoje: Obsluha v baroch je pri stole alebo pri pulte. Zákazníci čoskoro zistia, že objednané nápoje sa značia na podložku od piva, pretože účet sa platí pri odchode. Pre konzumáciu alkoholu v bare je legálny vek 18 rokov. Neplnoletí majú povolené navštevovať bary iba ak sú sprevádzaní plnoletou osobou. Neplnoletým je zakázané podávať alkohol. Čas prevádzkovania barov závisí od majiteľa, vo väčších mestách sú vo všeobecnosti otvorené počas celého dňa, zatvárajú sa okolo polnoci alebo i neskôr. Výnimku tvoria bary v Berlíne a Hamburgu, kde môžu byť krčmičky otvorené počas 24 hodín. Národným nápojom je pivo v jeho mnohých formách. Regionálne druhy pív sa menia od ľahkých PILSNER-type ležiakov po ťažké čierne pivá. Medzi najznámejšie patrí najmä BAYRISCHES G'FRORNES (mrazené pivo), WEIZENBIER z Bavaria a MUMME (horké svetlé pivo bez chmeľu) dostanete v Hannoveri. Nemecké vína patria medzi najlepšie na svete. Najznámejšie odrody sa pestujú v Porýnsku a v Moselskom údolí ako i v oblasti Ahr, Nahe, Franconia a Baden. Turistom doporučujeme ochutnať ÄPPELWOI (jablčný mušt) vo Frankfurt/M, CANNSTATTER (biele víno) v Stuttgarte, KIRSCHWASSER (čerešňové brandy) v Badene, a WÜRZBURGER (suché biele víno) v Würzburgu.

 

NAKUPOVANIE

V Nemecku patrí medzi vyhľadávaný tovar: presné optické zariadenia, ďalekohľad a fotoaparáty, porcelán, ručne spracovaný krištáľ, striebro, výrobky z ocele, nože Solingen, výrobky z kože, športové zariadenia, norimberské hračky a bavorské tzv. LODEN šaty. Špeciálne nákupy vo Východnom Nemecku zahrňujú hudobné nástroje, hračky z vyrezávaného dreva v oblasti pohoria Erzgebirge, a Meissen china (dielne v Meissene sú otvorené i pre verejnosť).

Doba predaja: Obchody si môžu samostatne regulovať dobu predaja v rámci času Po-Pia 06:00-20:00; So 06:00-16:00. Menšie obchody môžu byť zavreté počas obedňajšej prestávky 13:00-15:00. Všetky obchody, s výnimkou niektorých pekárni, sú v nedeľu zatvorené.

 

ELEKTRINA

Napätie v elektrickej sieti v Nemecku je 220 V. Väčšina hotelov je vybavená štandardnými zásuvkami.

 

TELEFONOVANIE

Pri telefonovaní do Nemecka je potrebné vytočiť predvoľbu 0049 a následne kód mesta bez nuly. Pri telefonovaní z Nemecka na Slovensko je potrebné vytočiť predvoľbu 00421 a následne rovnako kód mesta bez nuly. 

 

Dôležité telefónne čísla pri pobyte v Nemecku:

záchranná služba, polícia: 110

požiarna služba a prvá pomoc: 112

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE – RAKÚSKO

 

ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA KRAJINY

 

Oficiálny názov:       Rakúska republika        

Štátne zriadenie:       spolková republika

Rozloha:              83 858 km2

Počet obyvateľov:       8 219 743 (údaj z roku 2012)

Hlavné mesto:              Viedeň

Jazyk:       nemčina (úradný jazyk), regionálne jazyky: chorvátčina, slovinčina a maďarčina 

Náboženstvo:        78% kresťania (prevažná väčšina rímski katolíci, veľmi malá skupina protestanti), 4 % moslimovia , 18% ostatné a ateisti

Mena:       EUR

 

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE PRED CESTOU

 

CESTOVNÉ DOKLADY

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Rakúska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.

Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) sa počnúc dňom 26.6. 2012 všetky cestovné doklady vydávajú ako individuálne cestovné doklady. Z uvedeného vyplýva, že od tohoto dňa sa už nevykonávajú zápisy detí do 5. rokov veku do cestovného dokladu rodiča a deti do 5. rokov musia mať pri vstupe do krajiny vlastný cestovný doklad.  Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča musí sa preukázať vlastným platným cestovným pasom a písomným povolením rodičov, pričom pravosť podpisu rodičov na povolení musí byť overená notárom. Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča na občiansky preukaz, malo by mať rovnako k dispozícii písomné povolenie rodičov, ktorých pravosť podpisu na povolení musí byť overená notárom.

V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže príslušné veľvyslanectvo SR vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný je aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.  Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali v takejto situácii urobiť, je ohlásenie straty, resp. odcudzenia dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získanie potvrdenia o tejto skutočnosti. Môžete tiež požiadať políciu o umožnenie telefonického rozhovoru s veľvyslanectvom SR, ktoré vás bude informovať ako ďalej postupovať.  K žiadosti o vydanie cestovného preukazu, ktorú občan vypĺňa na veľvyslanectve, je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok. Od úhrady správneho poplatku je možné po zvážení všetkých okolností, v ktorých sa občan ocitol, upustiť.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni

Botschaft der Slowakischen Republik

Armbrustergasse 24

A-1190 Wien

Rakúsko

T: 0043/1/318 9055200

Fax: 004313189055208

Mobil: 0043/664/3401861  - diplomatická služba (po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja a voľna iba v závažných prípadoch, napr. ak ide o ohrozenie života alebo zdravia )

Email: emb.vieden@mzv.sk

 

ZDRAVIE

Pred cestou odporúčame uzavrieť cestovné komerčné poistenie a tiež si zabezpečiť Európsku zdravotnú poisťovaciu kartu – EHIC, na základe ktorej je poskytovaná bezplatná zdravotná pomoc v urgentných prípadoch v štátnych zdravotníckych zariadeniach.

STRAVOVANIE

Základom rakúskej kuchyne je predovšetkým mäso, ale veľmi známe sú tiež sladké jedlá a múčniky. Často sa tu pripravuje zverina a vnútornosti. Viac ako u nás sú v Rakúsku obľúbené sladkovodné ryby - kapor, pstruh, šťuka, sumec. Pokrmy sa s obľubou pripravujú na husacej masti. Z mäsa Rakúšania dávajú prednosť hovädziemu a teľaciemu. S výnimkou rezňov sa mäso prevažne varí a dusí. Vnútornosti, ako je slezina, pečeň, pľúca atď., hrajú dôležitú úlohu nielen v rakúskej vidieckej kuchyni. Avšak ani o zverinu nie je vďaka bohatstva lesov núdza. V priebehu loveckej sezóny sa pripravuje mäso hlavne z jeleňa, srnčie a kančie. Medzi najznámejšie mäsové pokrmy patrí slávny Wiener Schnitzel (viedenský rezeň), čo je vyprážaný teľací plátok v trojobale. Tradičným rakúskym pokrmom je tiež Tafelspitz - hovädzia špička varená v zeleninovom vývare so zemiakmi a zeleninou. Občas sa k nej podáva výborne chutiaci jablkový chren. Nemožno tiež opomenúť viedenský guľáš, viedenskú roštenku alebo baranie na štajerský spôsob. Mnoho jedál sa dochucuje slaninou alebo dozlata opraženou cibuľkou. Pre rakúskou kuchyňu je vôbec typické používanie veľkého množstva cibule (viedenský guľáš, viedenská roštenka, omáčky). Z korenia tu najčastejšie nájdeme jalovec alebo škoricu. Škorica nesmie chýbať ani v jednom z najtypickejších dezertov - jablkovej štrúdli (Apfelstrudel). Rakúšania patria medzi vášnivých milovníkov kávy, ktorá sa v rakúskych kaviarňach pripravuje na mnoho spôsobov.

 

OBCHODY, BANKY, REŠTAURÁCIE

Denné otváracie hodiny v obchodoch sú rôzne, zväčša od 09.00 – 18.00 hod. (obchody s potravinami od 08.00 hod.), v sobotu do 13.00 resp. 17.00 hod. Obchodné centrá môžu byť otvorené dlhšie. Zvláštne úpravy s dlhšími otváracími hodinami platia tiež v miestach s turistickým ruchom. Banky sú otvorené len v pracovné dni.  Pobočky a bankomaty možno nájsť vo všetkých i menších mestečkách. Vo väčšine rakúskych reštaurácií sa obed podáva medzi 12. a 14. hodinou, večera od 18.00 hodiny. Veľa prevádzok však má celodennú ponuku teplej stravy. Keď je hosť spokojný, je obvyklé dať obsluhujúcemu personálu vreckové od 5 – 10% výšky účtu.

 

ELEKTRINA

Napätie v elektrickej sieti v Rakúsku je 220 V. Zásuvky odpovedajú európskej norme.

 

TELEFONOVANIE

Pri telefonovaní do Rakúska je treba vytočiť predvoľbu 0043 a následne kód mesta bez nuly.  Pri telefonovaní z Rakúska na Slovensko je treba vytočiť predvoľbu 00421 a následne kód mesta bez nuly.

 

Dôležité telefónne čísla pri pobyte v Rakúsku:

Tiesňové volanie: 112, Polícia:       133, Prvá pomoc: 144,  Požiarnici: 122

 

Umiestnenie ubytovacieho zariadenia na mape má len informatívny charakter a je poskytované bez záruky.

Žiadne recenzie pre tento hotel.